مختصری در مورد نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

۱- خلاصه

عنوان سند مختصری در مورد نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)
تهیه کننده علیرضا علی‌حسینی
موضوع نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)
نوع فایل متن و عکس
کلیدواژه داده‌برداری، نرم‌افزار، لب‌ویو، LabVIEW، تست، اندازه‌گیری، کنترل، پایش

۲- مختصري در مورد نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

لب‌ویو (LabVIEW) یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی است که به‌وسيله شرکت National Instruments (NI) طراحی شده است و کاربرد آن بیشتر در سامانه‌های تست، داده‌برداری، کنترل و پایش رایانه‌ای است.

نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

شکل ۲‑۱: نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

LabVIEW مخفف عبارت Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench به معنی «میزکار مهندسی ابزار مجازی آزمایشگاهی» مي­باشد و يک محيط برنامه­‌نويسي است که به کمک آن مي­‌توان برنامه­‌ي مورد نظر را به صورت گرافيکي ارائه نمود.

اين بسته­‌ي نرم­‌افزاري، برنامه­‌اي پيشرفته و قابل اجرا براي استفاده­‌ي محققان، مهندسان و کارشناساني است که طراحي و برنامه­‌نويسي سيستم­ها را بر عهده دارند. اين نرم­‌افزار به گونه­‌اي طراحي شده است که قابليت اندازه­‌گيري، تجزيه و تحليل داده­‌ها و نمايش نتايج را يکجا و با هم براي کاربر به همراه دارد. همچنين، به دليل اينکه اين بسته­‌ي نرم­‌افزاري قابليت برقراري ارتباط گرافيکي چندجانبه با کاربر را داراست، برنامه­‌نويسي در اين محيط بسيار ساده است.

شکل ۲‑۲: لوگوی نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

شکل 2‑3: لوگوی جدید نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

شکل ۲‑۳: لوگوی جدید نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

بدليل اينکه برنامه­‌ي نوشته شده در اين محيط بر پايه­‌ي نرم­‌افزار استوار است، مي­توان از قابليت­‌هاي نرم­‌افزاري آن استفاده نمود. به همين دليل نسبت به تجهيزات استاندارد و آزمايشگاهي از قابليت انعطاف و کاربرد بيشتري برخوردار است.

با کمک LabVIEW مي­‌توان دقيقاً تجهيزات اندازه­‌گيري مورد نياز خود را به صورت مجازي ايجاد کرد، که از لحاظ هزينه، به صرفه مي­‌باشد. در صورتي که به تجهيزات اندازه­‌گيري ديگري نياز باشد، به کمک اين نرم­‌افزار مي­توان در عرض چند دقيقه برنامه­‌ها را تغيير داد و آن را اصلاح نمود، که اين سبب صرفه­‌جويي در وقت مي­گردد.

شکل 2‑4: محیط برنامه‌نویسی نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

شکل ۲‑۴: محیط برنامه‌نویسی نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

در نرم‌­افزار LabVIEW کتابخانه­‌هايي شامل ابزارهاي جانبي جهت جمع­‌آوري داده­‌ها، استفاده از کارت­هاي GPIB و درگاه سريال، تجزيه و تحليل، نمايش و ذخيره­‌ي داده­‌هاست.
به دليل وجود قابليت گرافيکي در نرم­‌افزار LabVIEW، طبيعتاً از اين برنامه جهت نمايش داده­‌ها نيز استفاده مي­‌شود. در اين نرم­‌افزار، خروجي­‌ها به اشکال مختلف بر روي صفحه به نمايش در مي­‌آيند.

به طور خلاصه مي­‌توان گفت که برنامه­‌ي LabVIEW يک نرم­‌افزار قابل انعطاف و کاربردي جهت شبيه­‌سازي تجهيزات و ابزار آزمايشگاهي و اندازه­‌گيري است. اين نرم­‌افزار همچنين قابليت تجزيه و تحليل داده­‌ها و نتايج بدست­‌آ‌مده را داراست. جهت ايجاد برنامه در اين نرم­‌افزار، از زبان برنامه­‌نويسي گرافيکي موسوم به «G» استفاده مي­‌شود. برنامه­‌ي نوشته شده در محيط LabVIEW را در اصطلاح «ابزار مجازي» (Virtual Instrumentation) يا به صورت خلاصه VI مي­گويند.

آخرین نسخه‌های نرم‌افزار لب‌ویو LabVIEW 2017 SP1 و LabVIEW NXG 2.0 می‌باشند که در ژانویه ۲۰۱۸ ارائه شده است.

شکل 2‑5: نرم‌افزار لب‌ویو نسخه LabVIEW 2017 SP1 به‌تازگی ارائه شده است.

شکل ۲‑۵: نرم‌افزار لب‌ویو نسخه LabVIEW 2017 SP1 به‌تازگی ارائه شده است.

۳- جمع‌بندی

در این گزارش، در رابطه با نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)، به عنوان یک نرم‌افزار پرکاربرد در سامانه‌های تست، داده‌برداری، کنترل و پایش رایانه‌ای، مطالب مختصری ارائه گردید.

۴- مراجع

۱-  راهنماي جامع LabVIEW نوشته فربد قابوسی، چاپ اول. تهران: نشر آفرنگ، ۱۳۸۲
۲- www.ni.com